Spadające wolumeny DEX-u odzwierciedlają przejście inwestorów DeFi na Bitcoin, dane pokazują, że

Stale malejące wolumeny handlu DEX i rozpadające się ceny żetonów DeFi sugerują, że inwestorzy przenieśli swój punkt ciężkości z powrotem na Bitcoin.

Wszystkie oczy zwrócone są na Bitcoin Profit ponieważ aktywa cyfrowe nadal osiągają nowy, wysoki poziom w 2020 roku. Tymczasem szum wokół zdecentralizowanych projektów finansowych nadal spada, zwłaszcza w miarę spadku cen żetonów. Dane pokazują, że wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach, czyli DEX-ach, gwałtownie spada, co dodatkowo sygnalizuje spadek sektora DeFi.

Ostatnie hakowanie Harvest Finance spowodowało, że przez jeden dzień wolumen obrotu na DEX-ie spadał, zwłaszcza Uniswap and Curve. Według doniesień medialnych i inwestorów Harvest, haker wykonał błyskawiczny wyczyn, który wykorzystał krypto walutę o wartości milionów dolarów zarówno w Uniswap i Curve, aby obniżyć postrzegane ceny żetonów Tether (USDT) i USD Coin (USDC) na Harvest Finance.

Następnie napastnik kupił te żetony z dyskontem, wykorzystał je do spłacenia pierwszej pożyczki flash i w ten sposób skompensował czysty zysk. Czyniąc to wielokrotnie, wolumeny w Uniswap zostały zawyżone.

Podczas gdy hack podbił dzienny wolumen DEX do nieco ponad 5 miliardów dolarów za dzień, anomalia była krótkotrwała i od tego czasu wolumen nadal wydaje się być na stałym spadku.
Dzienny wolumen DEX.

W drugiej połowie października DEX-y odnotowały najgorszy pod względem wolumenu handlu tydzień od sierpnia. Tygodniowy wolumen spadł z rekordowego 8 miliardów dolarów w pierwszym tygodniu września do około 3 miliardów dolarów od 19-25 października. Uniswap nadal jest liderem z 56% udziałem w całym wolumenie obrotów na DEX-ie.
Tygodniowy wolumen DEX-u.

Pomimo znacznej korekty zaobserwowanej w aktywach DeFi i spadku wolumenu obrotów, całkowita wartość zablokowana pozostała na poziomie zbliżonym do rekordowego poziomu. Dane z DeFi Pulse pokazują, że całkowita wartość zablokowana wynosi obecnie 11,2 miliarda dolarów, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 25 października, kiedy to wyniosła 12,46 miliarda dolarów.
Całkowita wartość zablokowana (USD) w DeFi. Źródło: Puls DeFi

Sezon DeFi kończy się tuż po powrocie byków Bitcoinów.

Gdy szum wokół zdecentralizowanych finansów ustępuje, Bitcoin ponownie znalazł się w centrum uwagi. Od początku października cena Bitcoin’a wzrosła o około 24%, z wieloma zakładami o wysokim profilu dokonywanymi przez korporacyjne giganty jak Square i Paypal, z których ten ostatni może pomóc potroić bazę użytkowników Bitcoin’a w najbliższej przyszłości.

Zmniejszony wolumen handlu dla DeFi pokazuje, że handlowcy w pewnym stopniu stracili zainteresowanie przyjmowaniem zysków i wracają do Bitcoin. Jest to dodatkowo związane z rosnącymi wolumenami widzianymi w produktach pochodnych Bitcoinu.
Wolumen kontraktów terminowych BTC według giełdy.

Podczas gdy trudno jest dostrzec wpływ, jaki podmioty instytucjonalne mają na ceny Bitcoinów, ostatnie akwizycje i wzrosty wolumenów opcji i kontraktów terminowych wskazują, że w grę wchodzą byki.

Po ogłoszeniu przez PayPal, że doda Bitcoin do swojej platformy, cena BTC wzrosła prawie o 10%. W dniu 23 października, Grayscale ogłosił, że w ciągu zaledwie jednego dnia dodano 300 mln dolarów aktywów kryptograficznych, a obecnie firma posiada 7,6 mld dolarów aktywów pod zarządem.

Czy DEX może przetrwać?

W związku z tym, że inwestorzy ponownie skupiają się na Bitcoin, niektórzy zastanawiają się, co przyniesie przyszłość zdecentralizowanym aktywom. Łączna wartość zablokowana w DeFi pozostała wysoka, ale to może się wkrótce zmienić z powodu zmniejszonych wolumenów obrotu na giełdach.

Ponieważ duża część zysków z protokołów DeFi jest związana z wolumenem wymiany handlowej, niższe wolumeny doprowadzą do niższych zysków dla dostawców płynności i jeszcze bardziej zmniejszą zainteresowanie inwestorów DeFi.

Według Ilya Abugova, głównego analityka DappRadar:

„Od końca lata nastąpił pewien spadek, ale myślę, że jest to zupełnie naturalne. Okresowo szumy wyprzedzają prawdziwy wzrost, a po nim następuje trochę ochłodzenia. Jednak z fundamentalnej perspektywy nie ma nic, co by zniszczyło historię wzrostu DeFi i DEX. Opracowywane są nowe projekty.“

Pomimo pewnych realnych wyzwań, wiele projektów DeFi nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. 28 października, założyciel Yearn.finance, Andre Cronje, wydał Keep3r, zdecentralizowaną platformę pracy, zasilaną przez rynek tokenów KPR dla prac technicznych.

Pomimo braku ogłoszeń, inwestorzy skorzystali z możliwości udziału w projekcie, a inwestorzy podwyższyli cenę KPR o 570% z 24 do 162,58 dolarów. W ramach projektu w pierwszym dniu handlu odnotowano również ponad 255 milionów dolarów obrotu.

Hipoteza wokół Keep3r pokazuje, że zainteresowanie jest nadal obecne, jeśli właściwy projekt się pojawi. Nowe projekty i rozwój w DeFi mogą pomóc w generowaniu zainteresowania w tej dziedzinie, i powiedział Abugov:

„Teraz, oprócz wBTC, Ethereum DeFi zostanie wprowadzone do owiniętego Zcash i Dash. DEX-y ułatwiają wymianę aktywów, a zatem powinny skorzystać na ogólnym wzroście DeFi. Ponadto, ponieważ widzimy, że sektor gier hazardowych jest coraz bardziej powiązany z siecią DeFi. Działalność ta powinna mieć również wpływ na DE